CYPE 3D – przeguby plastyczne
Od wersji 2024.f CYPE 3D posiada nowy moduł, który umożliwia wprowadzanie przegubów plastycznych w prętach.
Uwzględnienie przegubów plastycznych w obliczeniach konstrukcji wymaga analizy nieliniowej przy użyciu silnika obliczeniowego OpenSees. W związku z tym konieczne jest, aby użytkownik, oprócz modułu „Przeguby plastyczne”, posiadał uprawnienia do korzystania z tego silnika obliczeniowego w swojej licencji.
Za pomocą nowej opcji „Przeguby plastyczne” w menu „Pręt” można zdefiniować względne położenie przegubów kulowych i ich właściwości, a także stopnie swobody obrotu
Grupy analizy wyboczeniowej
Począwszy od wersji 2024.f CYPE 3D możliwe jest zdefiniowanie grup analizy wyboczeniowej w celu niezależnej analizy zachowania wyboczeniowego różnych zestawów elementów konstrukcji.
Definicja grup odbywa się za pomocą opcji „Grupy analityczne” w menu „Analiza wyboczeniowa” i opiera się na warstwach zdefiniowanych i przypisanych do poszczególnych elementów konstrukcji poprzez opcję „Przypisz elementy do warstw”.
Tworzenie połączeń z wykorzystaniem okrągłych profili zamkniętych
Od wersji 2024. w CYPE Connect i StruBIM Steel wprowadzono możliwość modelowania i analizowania połączeń pomiędzy okrągłymi profilami zamkniętymi.